Widok z góry na Lagunę Balos- morze, piasek i skała

Gramvousa - Balos

Kilka słów o wyspie i lagunie

Laguna Balos to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych, a zarazem moje ulubione (pewnie nie tylko moje) miejsce na Krecie. Woda jest tutaj krystalicznie czysta, przezroczysta przy brzegu, a dalej kolory mieszają się tworząc przepiękny turkusowo-szafirowy kolaż. Laguna często porównywana jest do Karaibów i znajduje się na liście najpiękniejszych plaż na świecie, czego powodem jest piasek o niecodziennej biało-różowej barwie

Gramvousa jest wyspą znajdującą się w pobliżu laguny. Legenda głosi, że była ona kryjówką piratów. Na szczycie wzgórza, na wysokość 140 metrów znajdują się ruiny XVI wiecznej twierdzy wybudowanej przez zamieszkujących wyspę Wenecjan. Dodatkową atrakcją jest leżący przy plaży zardzewiały wrak statku, który utknął na mieliźnie na początku XX wieku i tak już pozostał dodając wyspie charakteru.

Program Wycieczki

Wycieczka na Balos to przeprawa autokarowa przez prawie całą wyspę, na której końcu czeka Państwa ok 40 minutowy rejs statkiem, a następnie dwa przystanki:

  1. Wyspa Grmavousa, gdzie koniecznie należy wspiąć się do twierdzy. Na górę prowadzi wąska, dosyć stroma ścieżka, ale warto ją pokonać, ponieważ to właśnie z murów fortecy rozciąga się niezapomniany widok i najlepiej można zaobserwować kolor wody, który przechodzi z mocno nasyconej zieleni po wszystkie możliwe odcienie błękitu.
  2. Laguna Balos, gdzie jedyne co należy robić to odpoczywać, pływać i zachwycać się tym cudownym miejscem. Laguna jest stosunkowo płytka, a woda nagrzana jak w wannie. Sprzyja to kąpielom i leniuchowaniu. Bardziej aktywni mogą wspiąć się na pobliskie wzgórze, aby mieć idealny widok na całą rajską plażę.

Ze względu na sporą odległość, która dzieli nas od portu, z którego odpływa statek wycieczka rozpoczyna się wcześnie rano i kończy późnym wieczorem. Długa podróż zostanie jednak wynagrodzona wspaniałymi widokami.

Cena oraz dni

Oferta na sezon 2024 wraz z cenami i terminami pojawi się na naszej stronie w połowie kwietnia