Skała i góry

Wąwóz Samaria

Kilka słów o Samarii

Samaria jest najdłuższym suchym wąwozem Europy i ma długość 18 kilometrów. Wyprawa rozpoczyna się w wiosce Omolos, która znajduje się 1227m n.p.m. Od głównej bramy, tak zwanymi "drewnianymi schodami", schodzi się w dół przez sosnowy las, aż do poziomu ok. 600m n.p.m. Od tego miejsca rozpoczyna się wędrówka wśród imponującej wielkości skał, które powoli zaczynają się do siebie zbliżać, aż do szerokości 3,5 m w miejscu zwanym Stalowymi Wrotami.

W czasie przeprawy przez wąwóz możemy spotkać dziką kozę kri-kri oraz odwiedzić opuszczoną wioskę Samaria, której mieszkańcy zostali wysiedleni w 1962 roku, w trakcie tworzenia tu Parku Narodowego. Większość turystów przybywa do wąwozu, aby podziwiać majestatyczne skały i przepiękną kreteńską przyrodę. Na końcu wąwozu znajduje się malownicza wioska Agia Roumeli skąd odpływa statek do Chora Sfakion. Agia Roumeli sprawia niesamowite wrażenie, odizolowana jest od świata morzem i górami, a dostać się do niej można jedynie przez wąwóz lub drogą morską.

Program Wycieczki

Przeprawa przez wąwóz Samaria to moja ulubiona forma aktywnego spędzania wakacji na Krecie. Gorąco polecam tym z Państwa, którzy uwielbiają dużoooo chodzić, a najlepiej chodzić po górach.

Wyjazd rozpoczyna się bardzo wcześnie rano, gdyż od wąwozu dzieli nas sporo kilometrów (Malia, Stalida, Hersonissos), a wędrówkę należy rozpocząć jak najwcześniej.

Do przejścia jest 16 kilometrów, ale jak ktoś się uprze (tak jak ja np.) lub nie da rady więcej (znowu ja) to może przejść tylko 13. Ostatnie 3 kilometry do portu w Agia Roumeli bardziej "leniwi" mogą pokonać specjalnym busikiem. Przejście zajmuje od 4 do 6 godzin, pośpiech nie jest zalecany. Trasę każdy pokonuje w swoim własnym tempie, ale przewodnik również idzie przez wąwóz i w razie jakichkolwiek problemów lub pytań służy pomocą. Grupa spotyka się ponownie w Agia Roumeli, gdzie jest kilka restauracji oraz plaża, a następnie wszyscy razem promem wracają do autokaru, który czeka w miejscowości Chora Sfakion.

Przejście wąwozu to niemałe przeżycie i pozostanie w Państwa pamięci na długo, a już na pewno w nogach na kolejne 2 dni. Samaria nie jest niebezpieczna, trasa wąwozu to wyznaczony szlak turystyczny, nie można więc się zgubić. Po drodze są toalety, miejsca do odpoczynku oraz napełnienia butelki wodą. Mimo wszystko z uwagi na spory wysiłek jaki należy włożyć w przejście wąwozu, wycieczkę odradzam osobom mniej sprawnym fizycznie.

Cena oraz dni

Cena wycieczki:

  • dorośli: 45€
  • dzieci do 12 r.ż: 25€

W cenę wliczony jest:

  • transfer autokarowy z/do hotelu;
  • pilot wycieczki w języku angielskim;
  • ubezpieczenie

Dodatkowe opłaty:

  • wstęp do wąwozu: 5€;
  • bilety na statek: 13€;

Wycieczka polecana tylko turystom sprawnym fizycznie. Należy mieć odpowiednie obuwie.

Wąwóz Samaria: poniedziałek