Wyspa Spinalonga, dookoła statki

Spinalonga - Agios Nikolaos

Historia Wyspy

Wycieczkę na Spinalongę nazywam wyprawą w miejsce niezwykłe. Dlaczego? Z tą malutką wysepką związana jest niesamowita historia.

W XVI wieku Spinalongę zamieszkiwali Wenecjanie, którzy pozostawili po sobie imponującą twierdzę. Forteca ta pomimo nieustannych prób pozostała nie do zdobycia przez bardzo długi czas. W roku 1715 Spinalongę przejęli Turcy i mieszkali na niej, aż do momentu odzyskania przez Grecję niepodległości.

Wyspa jest jednak najbardziej znana z utworzonej tam w latach 1903-1957 kolonii trędowatych. Trąd był chorobą, której ludzie w tamtych czasach bali się najbardziej, dlatego też malutka wysepka wydawała się idealnym miejscem na odizolowanie chorych od zdrowych. W ten właśnie sposób przez ponad 50 lat Spinalonga była świadkiem ludzkiego cierpienia spowodowanego nie tylko chorobą, ale również rozłąką, tęsknotą i życiem w izolacji. Początkowo egzystencja zesłańców była bardzo ciężka, jednak z czasem zaczęli oni budować namiastkę normalnego życia, takiego jakie wiedli przed przybyciem na wyspę. Powstało kino, teatr i kościół. Pootwierano sklepy i kawiarnie. Ludzie zakochiwali się, pobierali i wychowywali dzieci.

Program wycieczki

W programie wycieczki przewidziane jest:

 1. Czas wolny na spacer po Agios Nikolaos, mieście uważanym za najpiękniejsze na Krecie i porównywanym do francuskiego Saint- Tropez. Agios oferuje zwiedzającym fantastyczną atmosferę nadmorskiego kurortu. Malownicze jeziorko, wokół którego zacumowano kolorowe łódki, niezliczoną ilość małych restauracji i doskonały punkt widokowy.
 2. Postój na Spinalondze. Na wyspie można zobaczyć dzielnicę mieszkalną byłej kolonii trędowatych, a także kościół św. Jerzego, cmentarz i oczywiście fortecę wenecką, która góruje nad całą wyspą.
 3. Rejs statkiem po przepięknej zatoce Mirabello.
 4. Plażowanie na dzikiej plaży Kolokhita (plaża kamienista, polecam zabrać buty do wody), lunch na statku.

Wypływamy z miejscowości Elounda, która jest jednym z najbardziej znanych, luksusowych kurortów na Krecie. Wycieczka jest doskonałą opcją łącząca zwiedzanie oraz odpoczynek. Gorąco polecam.

Cena oraz dni

Cena wycieczki:

 • dorośli: 42€
 • dzieci do 12 r.ż: 25€
 • do 5 r.ż bezpłatnie

W cenę wliczony jest:

 • transfer autokarowy z/do hotelu;
 • bilety na statek;
 • lunch na statku;
 • przewodnik w języku polskim;
 • ubezpieczenie

Dodatkowe opłaty: 8 € wstęp na wyspę Spinalongę. Do 25 roku życia wstęp na wyspę jest bezpłatny.Po 65 r.ż z dowodem osobistym wstęp za połowę ceny

Spinalonga-Agios Nikolaos z polskim przewodnikiem w każdy poniedziałek, środę i piątek