Wyspa Spinalonga, dookoła statki

Spinalonga - Agios Nikolaos

W każdy poniedziałek, środę i piątek opowiadamy historię wyspy trędowatych po polsku |40 euro od osoby z grillowaniem na dzikiej plaży

Historia Wyspy

Wycieczkę na Spinalongę nazywam wyprawą w miejsce niezwykłe. Dlaczego? Z tą malutką wysepką związana jest niesamowita historia.

W XVI wieku Spinalongę zamieszkiwali Wenecjanie, którzy pozostawili po sobie imponującą twierdzę. Forteca ta pomimo nieustannych prób pozostała nie do zdobycia przez bardzo długi czas. W roku 1715 Spinalongę przejęli Turcy i mieszkali na niej, aż do momentu odzyskania przez Grecję niepodległości.

Wyspa jest jednak najbardziej znana z utworzonej tam w latach 1903-1957 kolonii trędowatych. Trąd był chorobą, której ludzie w tamtych czasach bali się najbardziej, dlatego też malutka wysepka wydawała się idealnym miejscem na odizolowanie chorych od zdrowych. W ten właśnie sposób przez ponad 50 lat Spinalonga była świadkiem ludzkiego cierpienia spowodowanego nie tylko chorobą, ale również rozłąką, tęsknotą i życiem w izolacji. Początkowo egzystencja zesłańców była bardzo ciężka, jednak z czasem zaczęli oni budować namiastkę normalnego życia, takiego jakie wiedli przed przybyciem na wyspę. Powstało kino, teatr i kościół. Pootwierano sklepy i kawiarnie. Ludzie zakochiwali się, pobierali i wychowywali dzieci.

Program wycieczki

W programie wycieczki przewidziane jest:

 1. Czas wolny na spacer po Agios Nikolaos, mieście uważanym za najpiękniejsze na Krecie i porównywanym do francuskiego Saint- Tropez. Agios oferuje zwiedzającym fantastyczną atmosferę nadmorskiego kurortu. Malownicze jeziorko, wokół którego zacumowano kolorowe łódki, niezliczoną ilość małych restauracji i doskonały punkt widokowy.
 2. Postój na Spinalondze. Na wyspie można zobaczyć dzielnicę mieszkalną byłej kolonii trędowatych, a także kościół św. Jerzego, cmentarz i oczywiście fortecę wenecką, która góruje nad całą wyspą.
 3. Rejs statkiem po przepięknej zatoce Mirabello.
 4. Plażowanie na dzikiej plaży Kolokhita, lunch na statku.

Wypływamy z miejscowości Elounda, która jest jednym z najbardziej znanych, luksusowych kurortów na Krecie. Wycieczka jest doskonałą opcją łącząca zwiedzanie oraz odpoczynek. Gorąco polecam.

Cena oraz dni

Cena wycieczki:

 • dorośli: 40€
 • dzieci do 12 r.ż: 20€
 • do 5 r.ż bezpłatnie

W cenę wliczony jest:

 • transfer autokarowy z/do hotelu;
 • bilety na statek;
 • lunch na statku;
 • przewodnik w języku polskim;
 • ubezpieczenie

Dodatkowe opłaty: 8 € wstęp na wyspę Spinalongę. Do 25 roku życia wstęp na wyspę jest bezpłatny.Po 65 r.ż z dowodem osobistym wstęp za połowę ceny

Spinalonga-Agios Nikolaos z polskim przewodnikiem w każdy poniedziałek, środę i piątek.