Wyspa Spinalonga, dookoła statki

Spinalonga - Agios Nikolaos

W każdą środę i piątek opowiadamy historię wyspy trędowatych po polsku |35 euro od osoby, lunch na statku w cenie

Historia Wyspy

Wycieczkę na Spinalongę nazywam wyprawą w miejsce niezwykłe. Dlaczego? Z tą malutką wysepką związana jest niesamowita historia.

W XVI wieku Spinalongę zamieszkiwali Wenecjanie, którzy pozostawili po sobie imponującą twierdzę. Forteca ta pomimo nieustannych prób pozostała nie do zdobycia przez bardzo długi czas. W roku 1715 Spinalongę przejęli Turcy i mieszkali na niej, aż do momentu odzyskania przez Grecję niepodległości.

Wyspa jest jednak najbardziej znana z utworzonej tam w latach 1903-1957 kolonii trędowatych. Trąd był chorobą, której ludzie w tamtych czasach bali się najbardziej, dlatego też malutka wysepka wydawała się idealnym miejscem na odizolowanie chorych od zdrowych. W ten właśnie sposób przez ponad 50 lat Spinalonga była świadkiem ludzkiego cierpienia spowodowanego nie tylko chorobą, ale również rozłąką, tęsknotą i życiem w izolacji. Początkowo egzystencja zesłańców była bardzo ciężka, jednak z czasem zaczęli oni budować namiastkę normalnego życia, takiego jakie wiedli przed przybyciem na wyspę. Powstało kino, teatr i kościół. Pootwierano sklepy i kawiarnie. Ludzie zakochiwali się, pobierali i wychowywali dzieci.

Program wycieczki

W programie wycieczki przewidziane jest:

  1. Spacer po Agios Nikolaos, mieście uważanym za najpiękniejsze na Krecie i porównywanym do francuskiego Saint- Tropez. Agios oferuje zwiedzającym fantastyczną atmosferę nadmorskiego kurortu. Malownicze jeziorko, wokół którego zacumowano kolorowe łódki, niezliczoną ilość małych restauracji i doskonały punkt widokowy.
  2. Zwiedzanie z przewodnikiem wyspy Spinalonga. Na wyspie można zobaczyć dzielnicę mieszkalną byłej kolonii trędowatych, a także kościół św. Jerzego, cmentarz i oczywiście fortecę wenecką, która góruje nad całą wyspą.
  3. Rejs statkiem po przepięknej zatoce Mirabello, lunch na statku (grillowanie) oraz czas wolny na kąpiel.

Statek odpływa z miejscowości Elounda, która jest jednym z najbardziej znanych, luksusowych kurortów na Krecie. Jest to doskonała opcja łącząca zwiedzanie oraz odpoczynek. Gorąco polecam.

Cena oraz dni

Cena wycieczki:

  • dorośli- 35€;
  • dzieci do 12 r.ż- 17€;
  • do 5 r.ż bezpłatnie

W cenę wliczony jest:

  • transfer autokarowy z/do hotelu;
  • bilety na statek;
  • obiad;
  • przewodnik w języku polskim

Dodatkowe opłaty: 8 € wstęp na wyspę Spinalongę. Do 18 r.ż lub z ważną legitymacją studencką wstęp na wyspę jest bezpłatny.Po 65 r.ż z dowodem osobistym wstęp za połowę ceny

Spinalonga-Agios Nikolaos z polskim przewodnikiem: środa i piatek